Bordtennisgummi

Stiga DNA Platinum XH

Artikelnr. 7401-110-013-D

Product information

649 kr

I lager

Produktbeskrivning

Stiga DNA Platinum XH – Maximal fart och Truls Möregårdhs val

Stiga DNA Platinum XH är ett modernt offensivt bordtennisgummi med en extra hård svamp (52,5°), perfekt för spelare som söker högsta prestanda. Detta pingisgummi tillhör Stigas DNA-serie, designad för professionella spelare med en aggressiv spelstil och höga krav på utrustningens kvalitet.

 

Stiga DNA Platinum XH är utrustat med ett unikt ytgummi som ger exceptionella skruvegenskaper, vilket gör det möjligt att avgöra även de mest utmanande bollarna från svåra vinklar. Kombinationen av ytgummit och den korta nabbstrukturen möjliggör en tjockare svamp (upp till 2,3 mm), vilket bidrar till en imponerande fart och kraft i spelet.

 

Produktspecifikationer

Hårdhet: Extra hård

Fart: Hög

Skruv: Hög

Kategori: Backside Speed

 

Det snabbaste bordtennisgummit i DNA Platinum-serien

Tack vare PSC-teknologin (Power Sponge Cells) levererar Stiga DNA Platinum XH en längre bollbana med mer effekt i slagen och en aggressivare båge vid topspin. Jämfört med andra pingisgummin i serien är detta det snabbaste och mest kraftfulla alternativet, med en flackare bollbana som kräver precision och teknik.

Om produkten

Hårdhet
Extra hård
Varumärke
Stiga
Fart
Hög
Skruv
Hög
Kategori
Backside Speed